Beton sprężony jest na rynku od wielu lat i jest on bardziej ekonomiczną i wytrzymałą alternatywą dla żelbetu. Beton sprężony może być podzielony na 2 osobne technologie: strunobeton i kablobeton. Obie technologie są powszechnie używane w budownictwie, jednak strunobeton jest zwykle elementem prefabrykowanym a kablobeton jest wykonywany na placu budowy.
SDS specjalizuje się w projektowaniu stropów kablobetonowych zatem dalszy opis skupi się na tej właśnie technologii.
Decydując się na kablobeton wprowadzamy dodatkowe siły wewnątrzne. Siły te (moment zginający i ściskanie) przeciwdziałają efektom ciężaru własnego i obciążenia zewnętrznego.
Ten korzystny efekt skutkuje lepszą, ogólną wydajnością konstrukcji i wydłuża czas pomiędzy koniecznymi zabiegami remontowymi.
Kable są sprężane po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie przez beton. Są one później ucinane na końcach gdzie były sprężane. Technologia ta jest mniej czasochłonna w porównaniu do technologii z przyczepnością. Rozwiązanie to jest wciąż dość nowe, jednak bardzo szeroko stosowane w budownictwie kubaturowym, głównie w USA. Kable dostarczane są w krążkach. jednak już w osłonce HDPE.
SDS specjalizuje się w technologi zarówno z przyczepnością jak i bez przyczepności, doradzimy Ci zatem która z nich będzie korzystniejsza w Twoim projekcie.
Rozłożenie kabli sprężającej i stali zbrojeniowej. Ponieważ sprężenie przejmuje dużą część ciężaru własnego i obciążenia, ilość stali sprężającej jest zwykle ograniczona do minimum wymaganego przez normy.
Betonowanie
3 do 4 dni po betonowaniu ściągane są formy, kable ucinane a kieszenie wypełniane mieszanką cementową. Podpory i formy mogą zostać przeniesione na kolejny poziom.