Technologia kablobetonu z przyczepnością

Technologia kablobetonu z przyczepnością

IDEA SPRĘŻENIA BETONU

Beton sprężony jest na rynku od wielu lat i jest on bardziej ekonomiczną i wytrzymałą alternatywą dla żelbetu. Beton sprężony może być podzielony na 2 osobne technologie: strunobeton i kablobeton. Obie technologie są powszechnie używane w budownictwie, jednak strunobeton jest zwykle elementem prefabrykowanym a kablobeton jest wykonywany na placu budowy.

SDS specjalizuje się w projektowaniu stropów kablobetonowych zatem dalszy opis skupi się na tej właśnie technologii.

Technologia kablobetonu z przyczepnością

O technologii kablobetonu

Decydując się na kablobeton wprowadzamy dodatkowe siły wewnątrzne. Siły te (moment zginający i ściskanie) przeciwdziałają efektom ciężaru własnego i obciążenia zewnętrznego.

Ten korzystny efekt skutkuje lepszą, ogólną wydajnością konstrukcji i wydłuża czas pomiędzy koniecznymi zabiegami remontowymi.

Technologia kablobetonu z przyczepnością

O technologii z przyczepnością

Kable są sprężane po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości na ściskanie przez beton. Osłonki kablowe ze stalą sprężajcą wypełniane są po sprężeniu mieszanką cementową, co w efekcie zapewnia że stal sprężająca odkształca się proporcjonalnie do przekroju elementu. Cięgna dostarczane są w krążkach. Osłonki dostarczane są osobno; na budowie są one docinane na odpowiednią długość i instalowane.

SDS specjalizuje się w technologi zarówno z przyczepnością jak i bez przyczepności, doradzimy Ci zatem która z nich będzie korzystniejsza w Twoim projekcie.

Technologia kablobetonu z przyczepnością

Jak wykonywane są elementy kablobetonowe

  • Rozłożenie stali zbrojeniowej i osłonek na kable sprężające

  • Wpychanie kabli

  • Betonowanie

  • Sprężanie kabli ściągnięcie form i podpór po 3-4 dniach

  • Wypełnianie kabli mieszanką cementową